גלאט מייל

מבית ‘פתרונות פלוס’

איך להתחבר לאינטרנט מסונן

נכון ששם האתר הוא ‘גלאט מייל’ ולא ‘גלאט אינטרנט’ או משהו בסגנון…. (אף שלגופו של ענין, לא בטוח בכלל שיש אינטרנט ממש גלאט…) אבל חוץ מזה שמדריך טכני לאינטרנט מסונן נצרך מאוד בשטח, הוא גם נצרך כאן בנוגע לחיבור למייל בלבד, כן! פשוט מאוד עוד תראו שישנם דברים רבים שבכדי להבין כמו שצריך איך להתחבר למייל בלבד הכרחי לדעת מושגים ב’איך להתחבר לאינטרנט מסונן’….
אז בואו נתחיל……

דבר ראשון, חשוב לשים לב לכך שיש כמה שכבות בתהליך ההתקשרות של המחשב שלכם אל הרשת, ובמידה ואתם מעוניינים לקבל אינטרנט מסונן ונקי, כל אחת מהם יכולה להוות פירצה להצצה למה שמעבר….. לכן ברור שחסימה יעילה ואמיתית היא כזו שתטפל בכל השכבות בצורה הרמטית, כי רק כך באמת לא תמצאו את עצמכם יום אחד במקומות אחרים…… אמנם מכיון שסינון וחסימת האינטרנט זהו נושא מאוד אינדיבידואלי ומשתנה מאוד בין צרכים ונתונים של משתמשים שונים, יש להתאים את אופי החסימה לכל מקרה, וכאן נעשה קצת סדר בנושא הזה שמצליח לבלבל את כל מי שלא מכיר אותו מידי……

(כאן לא נפרט כלל בנוגע למכשירים ניידים לסוגיהם, זו סוגיא מורכבת בפני עצמה…)

והנה השכבות:

  1. המחשב שלכםהחומרה שמשמשת אתכם (-הלקוח). המחשב יכול עקרונית להתחבר לכל פינה בעולם לו רק יהיה לו את החיבור המתאים, כך שגם אם יש לכם חיבור כשר אבל לא ‘טיפלתם’ במחשב עצמו, ברגע אחד הוא יוכל להתחבר לאינטרנט פרוץ לחלוטין!
  2. התשתית החומרה שמחברת את המחשב לרשת. זה יכול להיות מודם סלולרי שמתחבר עם USB למחשב (נטסטיק), וזה יכול להיות מודם ביתי (ראוטר אלחוטי) שמחובר לקו הטלפון שלכם. מודם יכול עקרונית להתחבר לכל ספק אינטרנט שהוא, אם זה נטסטיק אז ניתן להכניס בו כל סים עם חבילת גלישה גם ללא סינון כלל…
  3. הספקהחברה המזרימה את חיבור הרשת לתשתית שלכם. בחיבור נייח ישנה הבחנה בין התשתית לספק, שבמקרים רבים יכולים להיות מסופקים ללקוח על ידי חברות שונות, שונה בזה חיבור סלולרי שבו התשתית והספק אינם מופרדים ושניהם מגיעים מהחברה המפעילה את הסים והקו שעליו.

אם עדין לא ממש ברור, אז זה כמו שיש את הברז בבית, יש את הצינורות, ויש את חברת מקורות…

עקרונית, ברמת התשתית לא קיימת כיום אפשרות לסינון (למעט ב’סים כשר’ עם תשתית של הוט, עיין להלן), וגם אין בזה צורך ממשי כל עוד ישנו סינון טוב ברמת המחשב והספק.

וכעת נתחיל לפרט איך מטפלים ברמת המחשב וברמת הספק, לא לפני שנקדים שאיננו באים לדון באיכות הסינון של כל שירות אלא אך ורק לסקור את השירותים שכל חברה מספקת ואיך ניתן להשתמש בהם מבחינה טכנית. למען הסר ספק, נציין שאין לנו טובת הנאה או קשר עסקי עם אף אחת מהחברות הללו…

פרטי התקשרות לחברות הסינון

ברמת הספק צריך להפריד את זה לשתי קטגוריות– במודם נייח, ובמודם סלולרי. בעצם אם תרצו לדעת מה ההבדל בשבילכם ומה להעדיף, אז אם חשוב לכם חיבור יציב ומהיר, וכן אם אתם צורכים נפח גלישה גבוה (העברת קבצים גדולים וכדו’), מסתבר שיותר יתאים לכם חיבור נייח, אבל אם אין לכם צורך מיוחד בפרמטרים הנ”ל, תוכלו להסתפק בחיבור סלולרי ותרוויחו את המחיר הנמוך שלו ביחס לחיבור נייח.

 

ברמת הספק – מודם נייח

בעצם אם זה כבר מובן, אז כשמדברים על סינון ברמת הספק הכוונה היא שבעצם הרשת שזורמת ב’צינורות’ של המחשב שלכם מגיעה אליו עם התכנים הטובים בלבד, וכלל אין לו גישה לתכנים לא ראויים. כמובן שזהו סינון הכי בטוח…

במודם ביתי הספק מותקן על המודם ואתם לא צריכים להבין מידי הרבה… העיקר שבסופו של יום הספק שלכם יהיה של חברת הסינון ולא של בזק למשל…

בנטפרי ניתן להתחבר על גבי תשתית בזק (לא עובדים עם הוט), לספק של ‘אר אל אינטרנט’ (RL), או של X2ONE (-מחירים יקרים יותר ואין אפשרות למהירות 100 מגה). במידה ואין לכם עדין תשתית בזק, יש לפנות אל הספקים הנ”ל ולהזמין דרכם חיבור לתשתית בזק, לאחר שהותקנה התשתית ניתן לנייד גם את התשתית אליהם ולקבל הנחה קבועה בעלות החבילה, (יש לשים לב שבמידה ומניידים את התשתית מבזק לא מקבלים את ההטבה של המודם בחינם מבזק ויש לרכוש אותו בעלות חד פעמית).
ניתן גם להתחבר על ידי ‘סים כשר’ לספק מסונן של נטפרי, על גבי תשתית של בזק או הוט, בבזק ניתן לקבל מודם בשכירות (10 ₪ בחודש) או לרכוש באופן עצמאי, ובהוט המודם בחינם. (מבחינת רמת הסינון ישנה עדיפות באפשרות של הוט, מכיון שאז ניתן להגדיר חסימה גם ברמת התשתית, מה שלא קיים בשום אופציה אחרת!).
ניתן גם להתחבר על ידי חברת 019 לתשתית וספק מסונן של נטפרי.

באתרוג פלוס ניתן להזמין תשתית בזק עם ספק מסונן של אינטרנט אתרוג. ישנה עלות התקנה של בזק ועלות חד פעמית של המודם. (חשוב לשים לב שזה אתרוג פלוס! למנוע הרבה מינוסים…).

הערה חשובה!!!
מכיוון שהשירות של ‘אתרוג’ הרגיל לוקה בחסר מבחינת רמת הסינון, חברת אתרוג מפתחת את המסלול ‘אתרוג פלוס’ (הכולל סינון תמונות ידני, כולל רק את המסלולים ‘יעיל’ ו’מתקדם’ ללא אפשרות למסלול העסקי שהוא יותר בעייתי, ואין אפשרות ל’קבוצות’).
נכון למבדקים שנערכו לפני תקופה, ישנם אתרים שימושיים החסומים במסלול זה ואינם נפתחים למרות שליחת בקשה, ונראה שהמוצר עדיין בהליכי פיילוט. המעוניין להשתמש יברר אצל משתמשים האם הבעיות נפתרו.

בנתיב אין סינון כלל ברמת הספק! הסינון מותקן על המחשב עם תוכנת נתיב. ישנה אפשרות להתחבר דרכם לספק של אקספון-018, ואז לא יהיה ניתן להתחבר עם מחשב שלא מותקנת עליו תוכנת נתיב. ישנו תשלום חד פעמי של 199 ₪ על התוכנה, כמו כן, תשלום חד פעמי על המודם.
כדאי לשים לב! אם אתם לא רוצים שהשכן או בחורצ’יק מהרחוב יתחברו לראוטר שלכם ויגלשו ברשת פרוצה לחלוטין, אתם חייבים להגדיר סיסמה לראוטר, כך שרק מי שידע אותה יוכל להתחבר אליו! (ועדיין, תחשבו אם יש לכם ילדים וכדו’… וד”ל). וכן, הדברים אמורים גם אם התחברתם לספק של 018, כי גם זה לא ממש הרמטי!

פרטי התקשרות לחברות הסינון

 

ברמת הספק – מודם סלולרי

במודם סלולרי ישנה אפשרות להתחבר לתוכנית סלולרית עם חבילת גלישה מסוננת ברמת הספק, כמובן שזו הדרך הבטוחה ביותר.
ורק בשביל ההיכרות הטכנית, אז שתדעו שכשמדברים על גלישה סלולרית, תמיד זה מוגבל לפי נפח גלישה לחודש, אז כדאי תמיד לנסות להבין מראש כמה אתם צריכים בשביל השימוש שלכם וגם לפי זה לבחון אתת האפשרויות. (מייל בלבד ללא קבצים מצורפים וכו’ לוקח מעט מאוד נפח גלישה).

בנטפרי ניתן לקבל כרטיס סים עם גלישה מסוננת על ידי אר אל אינטרנט שמספקים כרטיסי סים של פלאפון או של סלקום עם סינון מובנה של נטפרי, או על ידי החברה 019 שמספקת חיבור מבוסס על רשת פרטנר, או על ידי סים כשר שמספקים חיבור מבוסס על הוט מובייל או סלקום.
בכדי להתאים לעצמכם את הטוב ביותר, חשוב מאוד לבדוק עוד לפני הרכישה מהי רמת הקליטה של החברות הנ”ל באיזור שלכם, נטסטיק בלי קליטה הוא בעצם כמו טלפון בלי קו…….
כל החברות הנ”ל מספקות חיבור סלולרי עם אפשרות לגלישה מהירה בדור 4, בכדי שתוכלו להשתמש ברשת המהירה תצטרכו שגם המכשיר (הנטסטיק) יתמוך בחיבור כזה, במידה וזה חשוב לכם יש לקנות מכשיר מתאים (שימו לב גם, שלא בכל מקום ישנה קליטה של דור 4 גם אם יש קליטה מלאה של דור 3!).
בחברות אר אל אינטרנט וסים כשר ישנה גם אפשרות להשכרת מודם סלולרי עם סינון של נטפרי.

באתרוג פלוס לא ניתן להתחבר לסינון ברמת הסים – הספק.

בנתיב אין אפשרות לספק מסונן.

פרטי התקשרות לחברות הסינון

 

ברמת המחשב

אז ככה, נכון שהספק שלכם הוא מסונן, אבל מספיק שלשכנים שלכם יש ראוטר פתוח ואתם יכולים להיות מופתעים… ישנם עוד כמה וכמה דרכים פשוטות ביותר שכל מחשב עלול להיחשף לרשתות נוספות, כך שחייבים לעשות את זה שהמחשב שלכם ‘לא יסכים’ להתחבר אליהן…..

הסינון ברמת המחשב נעשה על ידי תוכנות ייעודיות המנטרות את חיבור הרשת, לכל חברת סינון ישנה תוכנה מתאימה למחשב:

נטפרי מציעה תוכנה חינמית איכותית (וויי פרי – WiFree) שאינה מאפשרת למחשב להתחבר לשום רשת שאינה של נטפרי, הסרת התוכנה גוררת קנס של 100 ₪.

אתרוג פלוס מציעה תוכנה בעלות נוספת של 10 ₪ בחודש, הסרת התוכנה ללא עלות.

נתיב מספקת את תוכנת הסינון שלה בעלות חד פעמית של 199 ₪.

פרטי התקשרות לחברות הסינון

 

סינון במקומות עבודה

ישנה אופציה נוספת ולא מועדפת של חיבור VPN (וי פי אן), חיבור כזה הוא ‘רוכב’ על חיבור לספק אחר שאינו מסונן ומעביר דרכו את הספק המסונן.

כפי שאמרנו, זה ממש לא ה’לכתחילה’, אבל ישנם מצבים שבהם חיבור האינטרנט נעשה על ידי ספק לא מסונן, כגון במקומות עבודה וכדו’ בהם הרשת הכללית אינה מסוננת, ואז ניתן לחבר עם VPN את עמדת המחשב האישית של העובד לרשת המסוננת. כמובן שבמקרה כזה חובה להשתמש גם בתוכנה על המחשב שלא תיתן לו להתחבר לרשת הרגילה בלי לעבור דרך ה-VPN.

בנטפרי ניתן להתחבר ל-VPN על ידי תוכנה ייעודית (אניוואר – AnyWere) שעושה את כל העבודה במחיר מוזל במיוחד, נדרש אישור בכדי להצטרף לשירות זה. במידה והתוכנה אניוואר לא עובדת על המחשב שלכם תוכלו לפנות לתמיכה הבכירה לקבלת פתרונות מתקדמים.
לחילופין ניתן להצטרף לשירות VPN אצל אר אל אינטרנט.
שימו לב! בכל אופן יש להתקין את התוכנה WiFree בכדי למנוע התחברות ללא VPN.

באתרוג פלוס ניתן להתחבר לסינון דרך התוכנה שלהם, היא כבר מגדירה את החיבור ל-VPN באופן אוטומטי, וכן חוסמת את הגישה לרשתות לא מסוננות. [במידה ונאלצתם להתחבר לאתרוג הרגיל, שימו לב שאתם מקבלים גם את התוכנה שתחסום את הגישה לרשתות לא מסוננות].

בנתיב התוכנה מיועדת מלכתחילה לסנן ברמת המחשב בלבד בעודו מחובר לרשת לא מסוננת, כנ”ל.

אגב, ישנן תוכנות המופצות בציבור הכללי (K9 וכיו”ב), והן אולי מותאמות לצורכי הציבור הכללי, אבל בשום אופן לא למי שחרד על נפשו……… (אם נפרט בקצרה, זו תוכנה שלא יכולה להתאים כסינון אינטרנט לשומרי תורה כלל! וגם מה שהיא כבר חוסמת מלא בליקויים! ובכלל זו תוכנה שלא התעדכנה מ-2010 וזה אומר שמצבה גרוע מאוד! הרשת השתנתה מאז כל כך הרבה……. וכדי לבצע הגנה טובה ומקיפה צריך כל הזמן עדכון ופיתוח מקצועי).

ועכשיו בינינו, ברור שהדרך הכי טובה היא לסנן את האינטרנט שלכם ברמת הספק, תחשבו אם הייתם מוכנים שבצינורות שלכם יזרמו מים מלוכלכים ושחורים אבל בשפת הברז יתקינו לכם מסננת……. נקודה למחשבה!

פרטי התקשרות לחברות הסינון

 

התחברתי! מה הלאה?

תעודת אבטחה

שניה לפני שתנשמו לרווחה, תצטרכו להתקין במחשב את תעודת האבטחה שמספקת לכם חברת הסינון שבחרתם. אל דאגה, אתם כבר מוגנים היטב מכל דבר רע! רק שישנה בעיה קטנטנה… האתרים המאובטחים שאתם רוצים להיכנס אליהם (ג’ימייל, בנק וכדו’…) לא יסכימו לכם להתחבר אליהם בלי התעודה הזו, אז בקיצר, תתקינו וזהו……. זו באמת פעולה פשוטה וקצרה ביותר!

רק תעשו טובה, אל תאמינו למי שיגיד לכם שככה יגנבו לכם את פרטי האשראי וחשבון הבנק או שיסתכלו לכם במיילים וכדו’… זה לא יקרה! אלו חברות שמכבדות את עצמן ומחוייבות לנהלי אבטחה מחמירים. לידיעתכם, חברות אנטי וירוס רבות משתמשות בתעודת אבטחה בכדי לקבל רשיון לעבוד על המחשב שלכם. כך שאתם יכולים להיות רגועים,  זהו מוצר בטיחותי לחלוטין. ואם בכל זאת אתם מאוד לחוצים מזה, אז תוכלו להתחבר לנטפרי ששם אפילו אין שום רישום ותיעוד של הגלישה שלכם (עיין כאן).

תוכלו גם להוריד מכאן:
בנטפרי-
כאן
באתרוג- כאן
(בנתיב– התוכנה מתקינה את תעודת האבטחה באופן אוטומטי)
שימו לב, יתכנו מצבים שבהם תצטרכו להתקין תעודה אחרת או לעשות פעולות נוספות, תתעדכנו מהחברה שלכם!

מה אתם באמת צריכים?

כדאי לכם לענות לעצמכם על השאלה הזו! מומלץ בחום להגדיר ולתחם לעצמכם את הצורך שלכם באינטרנט, זה יעזור לכם להגביל את חיבור האינטרנט לשימוש במה שאתם צריכים בלבד, (אם כבר השתמשתם באינטרנט, תוכלו להיעזר בסימניות ובהיסטוריה בכדי להיזכר איזה אתרים באמת חשובים לכם). איך מגבילים את החיבור? גם את זה נסביר כאן בהמשך.

סבלנות…

ועכשיו רק משהו אחד אחרון וחשוב! התחברתם לאינטרנט מסונן כי חשוב לכם שלא להיחשף לכל מרחבי הרשת, אתם משלמים על כך תוספת תשלום חודשית וזה אומר שזה מאוד חשוב לכם! ובצדק!!! אז עכשיו אל תתעצבנו אם פתאום משהו לא נפתח לכם בדיוק כמו שרציתם או תיכננתם, או אם אתם מגלים עוד אתר שנחסם על ידי הסינון……… זה מבחירתכם ולטובתכם האישית! כי רק כך תוכלו ללכת בין הטיפות! אחרת, בואו נדבר בכנות, אין דרך להיות יהודי כשר באמת ולהתחבר לאינטרנט שאינו מסונן כהלכה!

בשורה האחרונה

אם אין לכם צרכים מיוחדים, תוכלו לנסות חיבור עם נטסטיק ולהתחבר עם סים שמגיע עם חבילה מסוננת, זה גם יותר זול, גם מועיל לעבודה בדרכים וכדו’, וגם פחות מכשירים בבית…

אם אין לכם קליטה סלולרית (עובדים במחסן וכדו’…), או אם אתם צריכים חיבור יציב ומהיר לשימוש מאסיבי, או תעבורת נתונים בנפח גבוה, לא מומלץ השימוש בנטסטיק, עברו לתשתית ביתית עם ספק מסונן.

אם אתם בעבודה וכדו’ ואין באפשרותכם להתחבר לספק מסונן בצורה ישירה, תצטרכו לעבוד עם VPN, במקרה זה נדרשת חובה להתקין תוכנה לסינון על המחשב, אחרת אין לזה שום משמעות…….

חשוב לשים לב לכך שחברת הסינון לא תאפשר מעבר בין רמות סינון בקלות, ישנם סינונים שניתן בקלות לרדת איתם לרמות מאוד מאוד נמוכות של (חוסר) סינון ר”ל…

 

ואם בכל זאת הסתבכתם…

אז באמת תבינו, יש אנשים שיושבים שם בדיוק בשביל זה!!! ועידת הרבנים לביצור חומות הדת הקימה במיוחד לשם כך מוקד ייעוץ מקצועי! הם נגישים לעזור לכם בכל התלבטות ובעיה טכנית, הם יעזרו יסבירו יפרטו וידריכו אתכם הכי טוב איך לא להגיע לאיפה שאתם כל כך לא רוצים להגיע………. יש להם גם רעיונות ודרכים נוספות שלא הוזכרו כאן ומיועדים למקרים חריגים ומיוחדים………

מוקד הייעוץ של ועידת הרבנים לביצור חומות הדת
טלפון: 1599-550-330

הגדרות סינון מותאמות אישית

אוקיי, בשעה טובה האינטרנט שלכם מסונן מכל דבר רע עד כמה שניתן, אבל רק תשימו לב ותחשבו טוב לרגע אחד, אם אתם לא צריכים את כל מה שיש באינטרנט (המסונן כמובן) אז למה להתחבר להכל? לא חבל? תוכלו להגדיר הגדרות סינון מותאמות אישית בכל אחת מחברות הסינון, כך שהחיבור שלכם יהיה פתוח רק למה שאתם באמת צריכים.

איך מגדירים כזה דבר? אז הנה, זה תלוי דרך איזו חברה התחברתם:

בנטפרי: בהגדרות הסינון תוכלו לבחור בשיטה של רשימה לבנה או רשימה שחורה, (רשימה לבנה הכוונה שכל האתרים סגורים מלבד אלו שתרצו לפתוח, רשימה שחורה הכוונה שכל האתרים פתוחים מלבד אלו שתרצו לסגור), ואז תוכלו לבחור מתוך מגוון הקטגוריות מה לפתוח או לסגור (למשל ‘גרפיקה ועיצוב’ או ‘עדכוני תוכנה’ וכדו’), כמו כן, ניתן להכניס גם כתובת אתר מסוים לסגירה או לפתיחה (כמובן, אם הוא מאושר בנטפרי). להוראות מפורטות באתר הויקי של נטפרי.
תחת ‘פיקוח קהילתי’ תוכלו להצטרף ל’נטפרי אישי’ ובכך ל’נעול’ את הגדרות הסינון שהגדרתם, עבור כל שינוי שתרצו לבצע תצטרכו לפתוח פניה לתמיכה. תוכלו גם לעיין כאן בנוגע לקהילות נוספות בנטפרי.
אם אתם באמת רוצים להיות חסומים, ישנה אפשרות להגדיר בממשק הניהול של הגדרות הסינון סיסמה מיוחדת להגדרות אלו בלבד, כך שתוכלו לבקש ממישהו אחר להגדיר את הסיסמה הזו של הגדרות הסינון, ועדין זה לא ימנע אתכם מגישה לכל שאר תכונות הניהול של החיבור.

באתרוג פלוס: ישנו מסלול ‘יעיל’ המאפשר גישה לאתרים בסיסיים כגון אתרי ממשלה בנקים וכדו’ וכן אתרים תורניים, במידה וישנו צורך בעוד כמה אתרים מסויימים ישנה אפשרות של רשימה אישית (הנטו שלי) בתוספת 6 ₪ בחודש, בשירות זה ניתן להוסיף גישה לאתרים נוספים לפי הצורך מתוך האתרים המאושרים במסלול ה’מתקדם’, ובכך לחסוך מעבר למסלול ‘מתקדם’ באופן מלא. כמו כן, בשירות זה ניתן להגדיר רשימה שחורה בכדי למנוע גישה לאתרים שאין לכם צורך בהם אף שהם מאושרים במסלול ‘יעיל’. (לפי דיווחים של כמה משתמשים מהתקופה האחרונה מתברר שנתקלו בקשיים להפעיל את השירות הזה במסלול של ‘אתרוג פלוס’).

בנתיב: ניתן להתחבר למסלול ‘שימושי’ שבו ניתן להגדיר 10 אתרים בלבד לשימוש לפי הצורך. אם יש צורך ביותר מזה, ניתן להתחבר למסלול ‘שימושי מורחב’ או ‘עסקי’ (ההבדל בכמות האתרים שניתן להוסיף כל חודש וכן בעלות החודשית), ולבקש לפתוח או לסגור קטגוריות לפי בחירה אישית.

 

בקיצר…

שניה אחת, לסיכום, ניתן להתחבר לאינטרנט מסונן בכמה צעדים פשוטים:

  1. בחירת שירות סינון המתאים לצרכים שלכם.
  2. התחברות לסינון – פניה לחברה.
  3. התקנת תוכנה לחסימת רשתות זרות במחשב.
  4. התקנת תעודת אבטחה.
  5. (אופציונלי) התאמת הגדרות הסינון לצרכים שלכם.
  6. אפשר לגלוש כמה שצריך, אבל כבר לא מחליקים……
  7. מודים לקב”ה שהשאיר לנו אופציה להתחבר בכלל לאינטרנט…………..

 

ולסיום…

איזה סינון יהיה לנו כשיבוא המשיח???
תחשבו על זה!………..

אם אתם מעוניינים להתחבר למייל בלבד, כדאי לכם לראות גם את המדריך שהכנו לכם – ‘איך להתחבר למייל בלבד

 

 

מקורות והתנצלות

בהכנת המדריך נעזרנו גם ב:
אתר הויקי המצויין של נטפרי – נטפרנדס
האתר של אאוטנט
מוקדי השירות של אתרוג פלוס ונתיב.
(בחוויית השירות בכל חברה לא נוכל לשתף אתכם… מתנצלים!)

במידה ונפלה טעות במידע המובא כאן אנא קבלו את התנצלותנו.
הדברים נכתבו על דעת הכותב ולא באחריותו!
אם יש לכם במה לשפר או לתקן את המדריך נשמח להתעדכן!
טופס צור קשר
info@glatmail.co.il

רוצים להוריד את המדריך הזה מסודר בקובץ PDF? אז זה כאן!

 

 

 

עזר לכם? תעזרו לנו..... דרגו!


כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *